Ogrodzenia plastikowe dlaczego by stosować.

ogrodzenia plastikowe Dlaczego winyl jest najlepszym materiałem na ogrodzenia

Ogrodzenia winylowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń. Wykonane z polichlorku winylu, są łatwe w utrzymaniu, odporne na warunki atmosferyczne i przyjazne dla środowiska. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, dlaczego winyl jest najlepszym materiałem na ogrodzenie. Co więcej, jego trwałość jest do 5 razy większa niż kompozytu drewna i plastiku. Dlaczego więc mielibyśmy używać do budowy ogrodzenia czegoś innego? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Ogrodzenia winylowe są wykonane z polichlorku winylu.

Te trwałe, atrakcyjne produkty ogrodzeniowe są wykonane z polichlorku winylu, rodzaju tworzywa sztucznego, które nie ulega wypaczeniu, gniciu ani pękaniu. Ponadto są one odporne na owady i uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Ponieważ ogrodzenia winylowe są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, są popularnym wyborem do zastosowań mieszkalnych i komercyjnych. A najlepsze jest to, że wysokiej jakości winyl jest odporny na promieniowanie UV, co oznacza, że ogrodzenie zachowa doskonały wygląd przez wiele lat.

Polichlorek winylu (PCW) to związek chemiczny wytwarzany z ropy naftowej i soli. Ropa naftowa i gaz ziemny są podgrzewane w celu wytworzenia etylenu, natomiast sól jest używana do usuwania chloru. Po zakończeniu procesu etylen i chlor łączą się, tworząc dichlorek etylenu – gaz wykorzystywany do produkcji ogrodzeń z winylu. Następnie gaz ten jest przekształcany w żywicę winylową w procesie polimeryzacji.

Ogrodzenia winylowe są wykonane z PCV, który jest trwałym, lekkim tworzywem sztucznym. Polimer ten jest często łączony z dwutlenkiem tytanu w celu zwiększenia jego odporności na promieniowanie UV. Ponieważ ogrodzenia winylowe są lekkie, są łatwiejsze w utrzymaniu niż wiele innych typów ogrodzeń. Nie wypaczają się, nie pękają ani nie gniją. Można je nawet czyścić z powierzchniowych zabrudzeń za pomocą węża. To sprawia, że winyl jest doskonałym wyborem do zastosowań mieszkalnych i komercyjnych.

Wybierając winyl na ogrodzenie, należy upewnić się, że jest ono objęte solidną gwarancją. Gwarancja producenta ogrodzenia winylowego jest doskonałym wskaźnikiem trwałości produktu. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie należy malować ogrodzenia winylowego, ponieważ może to spowodować utratę gwarancji. Można również zdecydować się na instalację sztachety PCV pod ziemią w celu zapewnienia większej stabilności. Chociaż PCV jest bardzo trwałe, nie ma żadnego znanego testu, który pozwoliłby określić, jak długo wytrzyma w warunkach atmosferycznych.

Są odporne na działanie czynników atmosferycznych

Ogrodzenia winylowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych i zachowują swój dobry wygląd przez wiele lat. W przeciwieństwie do drewna, które jest podatne na wypaczanie, pękanie i rozszczepianie, ogrodzenia winylowe są całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zmiany temperatury również mogą negatywnie wpływać na winyl. Dlatego też, jeśli planujesz zastosować ogrodzenie winylowe na swojej posesji, powinieneś zbadać kilka czynników przed podjęciem decyzji.

Po pierwsze, uszczelniacze są niezbędne do ochrony drewnianego ogrodzenia. Produkt ten jest przeznaczony do ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, promieniami UV i innymi uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi. Można wybrać uszczelniacze kolorowe lub bezbarwne. Kolorowe szczeliwa można stosować do ogrodzeń wykonanych z jasnego drewna, natomiast bezbarwne lakiery są najlepsze do wydobycia piękna drewna. Inną opcją impregnacji ogrodzenia drewnianego jest farba odporna na wilgoć. Farba odporna na wilgoć jest dostępna w różnych kolorach i połyskach. Przed nałożeniem jakiejkolwiek farby należy dokładnie przeczytać etykietę.

Są łatwe w utrzymaniu

Ogrodzenia winylowe są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają malowania ani bejcowania i są łatwe w czyszczeniu. Winyl jest materiałem nieporowatym, który nie odpryskuje ani nie rysuje się, dzięki czemu jest idealny dla rodzin z dziećmi i zwierzętami domowymi. Czyszczenie jest tak proste, jak użycie węża. A najlepsze jest to, że nie wymagają one żadnych specjalistycznych środków czyszczących. Można je nawet pozostawić w ogrodzie przez cały rok!

Niektóre ogrodzenia mogą jednak ulegać zaplamieniu i być trudne w utrzymaniu. Ogrodzenia takie można czyścić za pomocą węża ogrodowego, jednak ręczne czyszczenie dużych ogrodzeń może okazać się trudne. Myjka elektryczna może usunąć lekkie plamy i zanieczyszczenia. Do czyszczenia trudniejszych plam należy użyć skoncentrowanego detergentu typu „wszystko w jednym”, przeznaczonego do mycia ciśnieniowego. Gdy ogrodzenie jest już czyste, powtórzyć ten proces, aby usunąć wszelkie dodatkowe plamy lub ślady zadrapań.

Innym rozwiązaniem są ogrodzenia aluminiowe. Są one lekkie i nie blakną. Są również wystarczająco wytrzymałe do użytku w budynkach mieszkalnych. W przeciwieństwie do drewna, ogrodzenia aluminiowe nie wymagają malowania ani bejcowania. Są odporne na rdzę i wytrzymują warunki atmosferyczne lepiej niż ogrodzenia drewniane. Konserwacja ogrodzeń aluminiowych jest bardzo prosta: wystarczy je tylko raz lub dwa razy w roku przetrzeć szmatką i gotowe!

Kolejną zaletą ogrodzeń winylowych jest łatwość ich konserwacji. Są one stosunkowo łatwe do czyszczenia i wymagają minimalnej uwagi. Nawet jeśli ulegną uszkodzeniu, wymiana desek jest prosta. Ponadto są one bardziej wytrzymałe niż drewno i są od niego pięć razy mocniejsze. W rzeczywistości są w stanie wytrzymać silniejsze wiatry i temperatury niż drewno. To czyni je doskonałym wyborem dla osób posiadających dzieci. Należy jednak zawsze pamiętać, że ogrodzenia drewniane mogą być drogie i wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych.

Są przyjazne dla środowiska

Jeśli chcesz zbudować ogrodzenie przyjazne dla środowiska, dobrym pomysłem jest użycie materiałów kompozytowych. Są one wytwarzane z włókien odpadów drzewnych i plastiku pochodzącego z recyklingu i mają wiele takich samych zalet jak plastik. Są one również bardzo łatwe w utrzymaniu i odporne na wiatr i deszcz. Może nie zawierają tak wielu substancji chemicznych jak standardowe ogrodzenia winylowe, ale nadal są bardzo przyjazne dla środowiska. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, odpady z materiałów kompozytowych możesz kompostować.

Ogrodzenia plastikowe są również łatwe w montażu. Nie wymagają malowania, farbowania ani zamykania i są trwałe przez wiele lat. Nie trzeba ich też wymieniać co kilka lat. Są też tanie w eksploatacji. Instalacja jednego z nich w krótkim czasie uporządkuje Twoje podwórko. Nie trzeba się martwić o malowanie lub barwienie ogrodzenia z tworzywa sztucznego, a ponadto można je łatwo czyścić wodą z mydłem.

Są tańsze niż drewno

Koszt ogrodzenia drewnianego jest niższy niż plastikowego, ale wymaga ono regularnej konserwacji. W rzeczywistości ogrodzenia drewniane muszą być ponownie barwione lub bejcowane co najmniej raz na trzy lata. Przed nałożeniem bejcy należy oczyścić i przeszlifować ogrodzenie. Dodatkowo, aby utrzymać dobry wygląd ogrodzenia, należy je pomalować. Zajmie to trochę czasu, ale jest też droższe niż malowanie ogrodzenia z tworzywa sztucznego.

Chociaż ogrodzenia drewniane wymagają większych nakładów początkowych, wymagają również regularnej konserwacji, aby uniknąć gnicia. W porównaniu z ogrodzeniami winylowymi, ogrodzenia drewniane wymagają również więcej pracy, takiej jak obijanie i malowanie. Drewno wymaga malowania i uszczelniania, a także jest podatne na działanie termitów. Winyl nie jest tak podatny na działanie termitów i owadów niszczących drewno. A ponieważ ogrodzenia z winylu są tak niedrogie z góry, warto zainwestować w ogrodzenie z winylu.

Jednak winyl jest materiałem droższym w zakupie, a drewno lepiej przyjmuje farbę. Ogrodzenie winylowe jest również tańsze w zakupie, więc warto mieć na to odłożony początkowy budżet. Jednak winyl jest kruchy i występuje tylko w niewielkiej gamie stylów. Tak więc, zanim zdecydujesz się pomiędzy drewnem i winylem, upewnij się, że ustaliłeś budżet przed rozpoczęciem zakupów. Będziesz szczęśliwszy z nowym ogrodzeniem, jeśli możesz sobie na to pozwolić.

Tworzywo sztuczne nie jest produktem naturalnym, więc nie wymaga malowania ani bejcowania. Oferuje również gwarancję, która zazwyczaj jest zbywalna. Jednak nadal trzeba będzie przeprowadzać regularną konserwację i czyszczenie, a i tak jest to tańsze rozwiązanie niż drewno. Jeśli wybierzesz ogrodzenie z tworzywa sztucznego, będziesz musiał robić to częściej – ale nie jest to niemożliwe! W rzeczywistości jest to nawet łatwiejsze niż w przypadku drewna, które z biegiem lat może wymagać więcej pracy.